SZÉKESDŰLŐÉRT EGYESÜLET

FOGJUNK ÖSSZE LAKÓKÖRNYEZETÜNKÉRT!



A l a p s z a b á l y


A Székesdűlőért Egyesület Budapesten, 2004. október hó 1-én megtartott alakuló Közgyűlésén Alapszabályát a következőkben állapítja meg:

1. Általános rendelkezések

Az Egyesület neve:    Székesdűlőért Egyesület
Az Egyesület székhelye:        1044 Budapest, Felső u. 10. fsz. 2.
Az Egyesület működési területe:    Budapest és Pest megye.

Az Egyesület jogi személy.
Az Egyesület olyan önkéntesen létrehozott, önkormányzattal rendelkező szervezet, amely az Alapszabályban meghatározott célra alakul, nyilvántartott tagsággal rendelkezik, és céljának elérésére szervezi tagjai tevékenységét.

Az Egyesület kiadásait tagdíjakból, valamint természetes- és jogi személyek felajánlásaiból és hozzájárulásaiból fedezi.

Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok - a tagdíj megfizetésén túl – az Egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.


2. Az Egyesület célja és feladatai

Az Egyesület Budapest IV. kerület Újpest-Székesdűlő területén lévő kertvárosi családi házas lakóövezet kiemelt színvonalú, minőségi fejlesztésének elősegítése érdekében a helyi és más erőforrások és kezdeményezések összefogásával a terület általános felemelkedésének további elősegítése; különös tekintettel a természeti és az épített környezet védelmére, az egészséges környezet megóvására; közmű és úthálózatának teljes kiépítésére, karbantartására; az életminőség kiemelt javítására, valamint Újpest és Dunakeszi Önkormányzatával és más szervekkel, hatóságokkal való együttműködésre.


Az Egyesület a fenti céljait az alábbi feladatok ellátásán keresztül valósítja meg:

•    a helyi igények, lehetőségek és célok felmérése;
•    az igények, lehetőségek és célok megvalósításhoz szükséges emberi és anyagi erőforrások összegyűjtése, koordinálása, összefogása és közvetítése;
•    a természeti környezet és az épített környezet védelmére vonatkozó javaslatok közvetítése, ezek védelmének hatóságok előtti képviselete, különös tekintettel Dunakeszi és Újpest ipari övezetére;
•    a Székesdűlőn kialakítani tervezett ipari övezetekben ésszerű termelési és közlekedési rend át-és kialakításában történő közreműködés, különös figyelemmel a természeti környezet és az épített környezet védelmére;
•    kapcsolattartás és együttműködés Újpest és Dunakeszi Önkormányzatával, valamint más szervekkel és hatóságokkal, továbbá környezet és természetvédelmi szerveződésekkel;
•    a terület környezetvédelme és a lakosság tulajdonának védelme
•    az Európai Unióhoz történő felzárkózás helyi elősegítése;
•    hazai és nemzetközi szintű együttműködés a hasonló jellegű tevékenységet végző társadalmi és gazdasági szervezetekkel.

Az Egyesület a fenti tevékenységeket nyereség- és vagyonszerzési cél nélkül végzi.


3. Az Egyesület gazdasági-vállalkozási tevékenységet csak másodlagosan, céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez.

4. Az Egyesület a gazdálkodása során elért eredményt nem osztja fel, azt a jelen Alapszabályban meghatározott tevékenységére fordítja.

5. Az Egyesület politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.

6. Az egyesületi tagság keletkezése, megszűnése

Az Egyesület tagja lehet minden olyan belföldi és külföldi természetes és jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező társaság, társulás, személyegyesülés, aki (amely) az Alapszabály rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek elfogadja, és - a tiszteletbeli tag kivételével - kötelezettséget vállal a tagdíj megfizetésére.
A tagi viszony:
a.)    alapító tag: az Egyesület alapító tagjai azok a rendes tagok, akik az Egyesület Alakuló közgyűlésén részt vettek és azon az Egyesület Alapszabályát elfogadták.
b.)    rendes tag: A rendes tag a Közgyűlésen szavazati joggal rendelkezik, választ és választható, valamint tevékenyen részt vesz az Egyesület munkájában. A rendes tag éves tagdíjat fizet.
c.)     Az Elnökség határozatával tiszteletbeli tagságról és pártoló tagságról dönthet.
A tiszteletbeli és pártoló tagok az Egyesület Közgyűlésén – tanácsokozási joggal – részt vehetnek. A tiszteletbeli tag és a pártoló tag nem választ és nem választható, a döntések meghozatalában nem vesz részt. A pártoló tag éves tagdíjat fizet.

A tagdíjat a Közgyűlés állapítja meg. A tagdíj összegét az alapító tag, a rendes tag és a pártoló tag egyösszegben, a tárgyévet megelőző év december 31-ig köteles megfizetni.

A rendes tagság az Egyesület Elnökségéhez benyújtott kérelem útján kezdeményezhető. A tagfelvétel kérdésében az Egyesület Elnöksége dönt.

A kérelmező az Egyesület Elnökségének elutasító döntése ellen annak kézhezvételétől számított 15 napon belül a Közgyűléshez címzett, de az Elnökségnél benyújtandó fellebbezéssel élhet.

7. Az egyesületi tagság megszűnik a tag halálával, kilépésével, kizárásával, törlésével vagy jogutód nélküli megszűnésével.

A tag az egyesületből bármikor kiléphet, a kilépést írásban kell közölni az Egyesület Elnökségének elnökével.

8. Az Elnökség határozatával kizárhatja az Egyesületnek azt a tagját, aki (amely) az Alapszabály rendelkezései ellen súlyosan vét.

Súlyos vétségnek minősül különösen, de nem kizárólagosan
a.)    a tag az Egyesületi tagságra méltatlanná válik,
b.)    az Egyesület jóhírének megsértése.

A kizárásról történő határozathozatal előtt a tagot meg kell hallgatni. A kizárást indokolt írásbeli határozat útján kell közölni a taggal.

A tag a kizárásról szóló határozat ellen – a határozat kézhezvételét követő 15 napon belül - a Közgyűléshez címzett, de az Elnökségnél benyújtandó fellebbezéssel élhet. A fellebbezésről a fellebbezést követő Közgyűlés dönt.

A kizárt tag a kizárásról szóló határozat kézhezvételétől kezdődően a fellebbezésről történő közgyűlési döntés meghozataláig tagsági jogait nem gyakorolhatja.

9. Amennyiben a tag tagdíjhátralékát előzetes felszólítás után sem fizeti meg, az Elnökség törli a tagot a tagjegyzékből.

A tag a törlésről szóló határozat ellen – a határozat kézhezvételét követő 15 napon belül - a Közgyűléshez címzett, de az Elnökségnél benyújtandó fellebbezéssel élhet. A fellebbezésről a fellebbezést követő Közgyűlés dönt.

10. A TAGOK JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI
Az Egyesület alapító tagjai és rendes tagjai azonos szavazati joggal rendelkeznek, és részt vehetnek az Egyesület működését érintő minden kérdésről rendelkezni jogosult Közgyűlés döntéshozatalában. A szavazati jogát minden alapító tag és rendes tag személyesen gyakorolhatja. Az Elnökség elnökének és tagjának bármelyik alapító tag és rendes tag megválasztható.
Az Egyesület alapító tagjai és rendes tagjai üzleti levelezésükön, cégpapírjukon, marketingcélú kiadványaikon, stb. jogosultak feltüntetni az Egyesülethez fűződő alapító tagsági, illetve rendes tagsági viszonyukat.
A tiszteletbeli tagok és a pártoló tagok az Egyesület Közgyűlésén – tanácskozási joggal – vehetnek részt. Elnökségi tagot nem választhatnak, és azzá nem választhatók.
Az Egyesület valamely szervének törvénysértő határozatát bármely tag - a tudomására jutástól számított 30 napon belül - a bíróság előtt megtámadhatja.
A nem természetes személy tag – teljes bizonyító erejű magánokirattal - igazolt képviselője útján jár el, gyakorolja jogait és tesz eleget kötelezettségeinek.

11. Az Egyesület alapító és rendes tagja köteles a közgyűlési határozattal meghatározott mértékű tagdíjat megfizetni, továbbá köteles tevékenyen közreműködni az egyesületi célok megvalósítása, illetve a Közgyűlés által meghatározott konkrét programok végrehajtása érdekében.

A pártoló tag köteles éves tagdíjat fizetni.


AZ EGYESÜLET SZERVEI

Az Egyesület szervei:     Közgyűlés
                                        Elnökség

12. KÖZGYŰLÉS

Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés. A Közgyűlés az alapító és a rendes tagok több mint felének jelenléte esetében határozatképes. A Közgyűlést az Elnökség hívja össze. A Közgyűlésre minden tagot a napirend közlésével kell meghívni úgy, hogy a meghívók elküldése és a Közgyűlés napja között legalább 15 napos időköznek kell lennie. Évente egyszer rendes Közgyűlést kell tartani. Rendkívüli Közgyűlést kell tartani, ha a bíróság azt elrendeli, ha a tagok egyharmada az ok és a cél megjelölésével azt igényli, vagy az Elnökség azt szükségesnek tartja.
A Közgyűlés határozatát – a jelen Alapszabályban meghatározott kivételekkel - egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. A Közgyűlés az Elnökség tagjait nyílt szavazással választja meg.
A határozathozatalban nem vehet részt az a személy, akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685. § b) pont), élettársa a határozat alapján
a.) kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy
b.) bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.
Kizárólag a Közgyűlés hatáskörébe tartozik:
a)    az Alapszabály és egyéb egyesületi szabályzatok megállapítása és módosítása,
b)    az Elnökség tagjainak megválasztása, visszahívása, és a költségtérítés megállapítása,
c)    az éves költségvetés megállapítása,
d)    a számviteli törvény szerinti beszámoló elfogadása,
e)    az Elnökség éves beszámolójának elfogadása,
f)    az Egyesület feloszlásának, más egyesülettel való egyesülésének, illetve érdekképviseleti szervezetek szövetségébe való belépésnek a kimondása,
g)    a tagdíj mértékének és befizetése módjának megállapítása és módosítása,
h)    minden olyan kérdés, amelyet az Alapszabály, vagy az Egyesület Elnöksége a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe utal.


A 12. a.), c.), d.) és e.) pontokban foglalt döntések meghozatalához, valamint az Elnökség tagjainak visszahívásához az alapító és rendes tagok összessége kétharmadának szavazata (minősített többség) szükséges.

Ha a Közgyűlés nem volt határozatképes, az emiatt megismételt Közgyűlés az eredeti napirendben szereplő ügyekben a jelenlévők számától függetlenül határozatképes. Erre a körülményre a tagokat már a meghívóban figyelmeztetni kell. A megismételt Közgyűlést az eredeti - határozatképtelenség miatt elmaradt - Közgyűlés időpontját követően 8 napon belüli időpontra kell összehívni, amely időpontot az eredeti Közgyűlés meghívójában is meg kell jelölni.


A Közgyűlés üléséről jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyvben rögzíteni kell a határozathozatal helyét és idejét, a megjelentek nevét, a napirendet, az elnöknek az ülés összehívására vonatkozó esetleges észrevételeit, a határozati javaslatokat, a meghozott határozatokat szó szerint, és azok hatályát, idejét, a mellette és ellene szavazók arányát, valamint a jelenlévők észrevételeit.


A jegyzőkönyveket a levezető elnök, a jegyzőkönyvvezető és a hitelesítő írják alá. Az eredeti példányt az Egyesület irattárában kell őrizni. A közgyűlési határozatokról nyilvántartást kell vezetni ”Határozatok tára” címmel, amely tartalmazza a hozott határozatok tartalmát, idejét, hatályát, valamint a mellette és ellene leadott szavazatok számarányát.


A közgyűlési határozatokat az Egyesület elnöke a jelenlévő érintettekkel szóban, a távollevőkkel a határozathozatalt követő 15 napon belül írásban közli, valamint gondoskodik a határozatoknak az Egyesület székhelyén történő kifüggesztéséről. Nagyszámú érintett esetén az Egyesület a döntést az írott sajtó útján is nyilvánosságra hozza.


Az egyesületi működést és a szolgáltatások igénybevételének módját, a beszámolói közléseket az Egyesület a székhelyén történő kifüggesztéssel hozza nyilvánosságra.


Az Egyesület megszűnése esetén – a hitelező kielégítése után megmaradó – egyesületi vagyonról az Egyesület Közgyűlése dönt.


Ha az Egyesület feloszlatással szűnt meg vagy megszűnését állapították meg, és a vagyon hovafordításáról nem történt rendelkezés, vagyona a hitelezők kielégítése után állami tulajdonba kerül, és azt közérdekű célra kell fordítani. A vagyon felhasználásának módját nyilvánosságra kell hozni.


13. ELNÖKSÉG

Az Elnökség tagja lehet bármely magyar állampolgár, továbbá letelepedési, bevándorlási vagy tartózkodási engedéllyel rendelkező nem magyar állampolgár, amennyiben a közügyek gyakorlásától nincs eltiltva.

Az Elnökség 5 tagból áll. Az Elnökség megbízatásának időtartama 5 év.

 Az Elnökség elnöke az Egyesület elnöke.
Az Elnökség tagjait az alapító és a rendes tagok közül az Egyesület Közgyűlése választja meg.

Az Elnökség az Egyesület ügyintéző és képviseleti szerve. Hatáskörébe tartozik az Egyesület irányítása, vezetése, a Közgyűlés döntéseinek végrehajtása.

Az Elnökség - figyelemmel az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény 6. § (1) bekezdésére - testületként jár el.

Az Elnökség feladatai különösen, de nem kizárólagosan:

a.)    biztosítja az Egyesület működésének törvényességét,
b.)    ellátja az Egyesület vezetésének operatív feladatait,
c.)    gondoskodik a tagság nyilvántartásáról, beszedi a tagdíjakat és kezeli a házipénztárt,
d.)    javaslatot tesz a Közgyűlésnek az egyesületi munka stratégiai döntéseihez,
e.)    javaslatot tesz az Egyesület éves munkatervére,
f.)    elősegíti a tagok jogainak érvényesülését, kötelezettségeinek teljesítését,
g.)    gondoskodik az üzleti könyvek vezetéséről,
h.)    gondoskodik az Egyesület iratainak őrzéséről és kezeléséről,
i.)    vezeti az Egyesület hazai és nemzetközi szakmai és kommunikációs kapcsolatait.
Két Közgyűlés közötti időben – a fentieken túl - az Elnökség dönt minden olyan kérdésben, amely nem tartozik kizárólag a Közgyűlés hatáskörébe. Döntéseiről, intézkedéseiről a következő Közgyűlésen az Elnökség köteles beszámolni.
Az Elnökség jogosult az Egyesületet terhelő kötelezettségek és az Egyesületet megillető jogok vállalásáról dönteni.
Az Elnökség minimum 4 tag jelenléte esetén határozatképes. Az Elnökség szükséghez képest - de évente legalább négyszer - tart ülést, melyet az Elnök hív össze. Az Elnökség ülésére minden tagot a napirend közlésével kell meghívni úgy, hogy a meghívók elküldése és az ülés napja között legalább 8 nap időköznek kell lennie.
Az Elnökség határozatát egyszerű többséggel, nyílt szavazással hozza.

A határozathozatalban nem vehet részt az a személy, akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685. § b) pont), élettársa a határozat alapján
a.) kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy
b.) bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

Az Elnökség üléséről jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyvben rögzíteni kell a határozathozatal helyét és idejét, a megjelentek nevét, a napirendet, a határozati javaslatokat, a meghozott határozatokat szó szerint, és azok hatályát, idejét, a mellette és ellene szavazók arányát, valamint a jelenlévők észrevételeit.

A jegyzőkönyveket a jelenlévő elnökségi tagok írják alá. Az eredeti példányt az Egyesület irattárában kell őrizni. Az elnökségi határozatokról nyilvántartást kell vezetni, amely tartalmazza a hozott határozatok tartalmát, idejét, hatályát, valamint a mellette és ellene leadott szavazatok számarányát.

Az elnökségi határozatokat az Egyesület elnöke a jelenlévő érintettekkel szóban, a távollevőkkel a határozathozatalt követő 15 napon belül írásban közli, valamint gondoskodik a határozatoknak az Egyesület székhelyén történő kifüggesztéséről. Nagyszámú érintett esetén az Egyesület a döntést az írott sajtó útján is nyilvánosságra hozza.
Az Elnökség ügyrendjét maga határozza meg.
Az elnök feladatai:
a.)    önállóan képviseli az Egyesületet,
b.)    gyakorolja a munkáltatói jogokat,
c.)    összehívja az Elnökség üléseit,
d.)    a közgyűlési és az elnökségi határozatokat közli az érintettekkel, gondoskodik a határozatoknak az Egyesült székhelyén történő kifüggesztéséről, nagy számú érintett esetén a határozatok írott sajtó útján történő nyilvánosságra hozataláról,
e.)    vezeti a Közgyűlés és az Elnökség által hozott döntések nyilvántartását,
f.)    ellátja az Alapszabály és a Közgyűlés által hatáskörébe utalt egyéb feladatokat.
Az Elnökség tagjai az Egyesület vezetését az ilyen tisztséget betöltő személyektől elvárható fokozott gondossággal, az Egyesület érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek ellátni. A jogszabályok, az Alapszabály, illetve a Közgyűlés és az Elnökség által hozott határozatok, valamint kötelezettségeik vétkes megszegésével az Egyesületnek okozott károkért a polgári jog szabályai szerint felelnek.
Az Elnökség tagjai a tagsági viszonyuk és választott tisztségük alapján látják el feladataikat és nem munkaviszony vagy megbízási szerződés alapján.

Az Elnökség tagjai feladataikat díjazás nélkül látják el, azonban indokolt és igazolt költségeik megtérítésére igényt tarthatnak.
Megszűnik az Elnökség tagjának mandátuma:
a) a mandátum időtartamának lejártával,
b) visszahívással,
c) törvényben szabályozott kizáró ok bekövetkeztével,
d) lemondással,
e) elhalálozással.

A jogi személy által delegált elnökségi tag mandátuma a jogi személy jogutód nélküli megszűnésével – a jogi személy megszűnésének időpontjában – megszűnik.

Amennyiben a jogi személy által delegált elnökségi tagnak a jogi személlyel fennálló jogviszonya megszűnik, úgy – a jogi személynek az Elnökséghez intézett írásbeli indítványára – az általa delegált elnökségi tag mandátuma az indítvány kézhezvételének időpontjában megszűnik.
Az elnökségi tag tisztségéről bármikor lemondhat, azonban ha az Egyesület működőképessége ezt megkívánja, a lemondás csak annak bejelentésétől számított hatvanadik napon válik hatályossá, kivéve, ha az Elnökség az új elnökségi tag megválasztásáról már ezt megelőzően gondoskodott. A lemondás hatályossá válásáig az elnökségi tag a halaszthatatlan döntések meghozatalában, illetve az ilyen intézkedések megtételében köteles részt venni.
Az Elnökség tagjainak jogviszonyára – ha a tisztséget nem munkaviszony keretében látja el - a Ptk. megbízási szerződésre vonatkozó szabályai (Ptk. 474-483. §) megfelelően irányadóak.

14. AZ EGYESÜLET KÉPVISELETE
Az Egyesület képviseletére az Elnökség elnöke önállóan, vagy az Elnökség két további tagja együttesen jogosult, olymódon, hogy az Egyesület kézzel vagy géppel előírt, előnyomott, vagy nyomtatott neve alá az arra jogosult nevét aláírja.

A bankszámla felett való rendelkezéshez minden esetben bármely két elnökségi tag együttes aláírása szükséges.


VEGYES RENDELKEZÉSEK

15. Az Egyesület a bírósági nyilvántartásba vétellel jön létre.

16. A jelen Alapszabályban nem szabályozott kérdésekre egyrészt az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény, valamint a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény rendelkezései, másrészt a később meghozandó közgyűlési határozatok az irányadók.


Kelt Budapesten, 2004. év október hó 1. napján.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 6
Heti: 24
Havi: 148
Össz.: 25 381

Látogatottság növelés
Oldal: ALAPSZABÁLY
SZÉKESDŰLŐÉRT EGYESÜLET - © 2008 - 2024 - szekesdulo.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »